Hakkımızda
Kurumsal
Kadromuz
Bölümler
Programlar
Kütüphane
Yayınlar
 
Eğitim Tesisleri

Anfiler, Sınıflar, Seminer Odaları ve Konferans Salonu

Fakültemiz  çeşitli ders ve bölümlerin ihtiyacına cevap verecek öğretim olanaklarına sahiptir. İki anfiye ek olarak Fakültemizde 450 kişilik konferans salonu, çeşitli büyüklükte sınıflar, seminer odaları, çok amaçlı odalar ve bilgisayar merkezleri bulunmaktadır.

Hazırlık Okulu

Fakültemizde 2008-2009 eğitim-öğretim yılından itibaren bütün bölümlerimiz için İngilizce yabancı dil hazırlık sınıfı zorunlu hale gelmiştir. Hazırlık sınıfı eğitimimiz, Üniversitemiz bünyesindeki Hazırlık Okulunda verilmektedir. Buna ilaveten, Fakültemiz ders programında da yabancı dil dersleri mevcuttur. Ayrıca, 1992-1993 akademik yılında Fakülte ders programlarında yapılan değişiklikle seçmeli olarak mesleki dil dersleri de verilmeye başlanmıştır.

Kütüphane

Siyasal Bilgiler Fakültesi Kütüphanesi sosyal bilimler alanında Türkiye’nin önemli bir uzmanlık kütüphanesidir. Kütüphanemizde Fakültemizin eğitim ve öğretimi ile ilgili alanlarda 130.000’ in üzerinde Türkçe ve yabancı dilde kitap bulunmakta ve kitap sayısı her geçen gün yurtiçi ve yurtdışından satın alınan ve bağış yolu ile gelen yeni kitaplarla artmaktadır.

Kütüphanemizde yine Fakültemizin eğitimi ve öğretimi ile ilgili alanlarda yurtiçi ve yurtdışı süreli yayınlar ve tarihi değeri olan gazete koleksiyonları bulunmaktadır. Bu koleksiyonumuzun sayısı 55.000 cilde ulaşmıştır. Bugün için Kütüphanemize 90 tanesi yurtdışından olmak üzere toplam 197 adet bilimsel dergi gelmektedir.

Kütüphanemizde çalışmak isteyenler için 300 kişilik modern bir Okuma Salonu, süreli yayınlar ve günlük gazeteleri takip etmek için “Hande Mumcu Okuma Salonu” ve istatistiki bilgiler içeren ekonomik raporlar çeşitli kaset ve CD-ROM’ların bulunduğu “Ali Çankaya Odası” okuyucuların sürekli hizmetindedir.

Kütüphanemize gelen yeni kitaplar ve süreli yayınlar düzenli olarak kataloglanmakta; katalog bilgileri  bilgisayar sistemine aktarılmaktadır. Araştırmacılar Kütüphanemizdeki kartotekslerden veya bilgisayarlardan yararlanarak istedikleri yayına ulaşabilirler. Bilgisayar sistemimizdeki katalog bilgileri internete de yüklendiğinden, bu bilgilere dünyanın herhangi bir yerinden de ulaşılması mümkündür.

Tamamen bilgisayar ortamında faaliyetlerini sürdüren Kütüphanemizde görevli personelimizin  yanısıra istekli öğrencilerimiz de yarı-zamanlı olarak kütüphane hizmetlerine katkıda bulunmaktadırlar. Kütüphanemizden yararlanma ilkeleri ve ödünç kitap alma koşulları ayrıntılı bir şekilde yönerge başlığı altında açıklanmıştır.
Kütüphanenin Çalışma Saatleri
Kitap Ödünç Verme Bölümü
Pazartesi - Cuma Günleri, Saat: 09:00 - 22:00

Okuma Salonu
Pazartesi - Cuma Günleri, Saat: 09:00 - 22:00
Hafta Sonu, 10:00 - 22:00

(Sınav dönemlerinde 24 saat açık kalacaktır)
Derme
    Kitap 130.000 adet
    Dergi 55.000 cilt

Baskı Olanakları ve Kitap Satışları

1943 yılından beri  senede dört defa yayınlanmakta olan Siyasal Bilgiler Fakültesi Dergisi’nin yanı sıra, öğretim üyelerimizin  ders kitapları ve monografileri yayınlamakta ve Fakülte içinde yer alan Kitap Satış Bölümünde  Fakültemiz öğrencilerine indirimli fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

Bilgisayar Olanakları

Fakültemizde yaklaşık 300 adet kişisel bilgisayar(PC) ve iki adet server ile gelişmiş bir  donanıma sahiptir. PC’ler Windows işletim sistemini ve iki adet server ise UNIX platformu kullanmaktadır. Fakültemiz öğrencileri,  üç adet Bilgisayar Merkezi vasıtasıyla bilgisayar öğrenmekte ve internet kullanmaktadırlar. Her bölüm odası da çok sayıda PC ile donatılmıştır.  Bu donanım yanında,  Ayrıca, iki aylık programlarla bilgisayar kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla, Fakültemiz kamuya açık kurslar da düzenlemektedir. © 2019, Siyasal Bilgiler Fakültesi