Hakkımızda
Kurumsal
Kadromuz
Bölümler
Programlar
Kütüphane
Yayınlar
 
Sosyal Tesisler

Yemek Olanakları

Sıcak ve soğuk sandviç ile içecek imkanı sunan bir kantine (Cafe Mülkiye) ve iki çay ocağına  ilaveten, Fakültemizde akademik ve idari personelimize hizmet vermekte olan bir yemek salonu bulunmaktadır. Ayrıca, Cebeci Yerleşkesi içinde yer alan ve Fakültemize 500 metre mesafedeki Üniversite Öğrenci Evi,  öğrencilerimize öğle yemekleri yanında, yiyecek ve içecek çeşitleriyle hizmet vermektedir.

Konaklama

Ankara Üniversitesi bünyesinde çok sayıda öğrenci yurdu bulunmasına rağmen, bu yurtlar yurtta kalmak isteyen öğrencilerin tümünü barındırmaya yetmemektedir. Bu olanağın dışında da Ankara’da birçok  özel  ve kamu yurtları öğrencilerimize  hizmet vermektedir. Devlet yurtları çoğunlukla göreceli olarak maddi imkanları  dar olan öğrencilere ayrılmıştır. Diğer yandan, Fakültemiz öğrencileri, Fakültemize yürüme mesafesinde daire kiralamayı da tercih etmektedirler.

Spor ve Sosyal Aktiviler

Fakültemizce geniş bir yelpazede sunulmakta ve desteklenmekte olan sosyal ve sportif faaliyetler öğrenci yaşamına önemli bir katkı sağlamaktadır. Halen, tiyatro, sinema, sanat, müzik ve dans topluluklarının yanı sıra Fakültemizde 30’u aşkın düşünce topluluğu faaliyet göstermektedir. Bu toplulukların çoğu, kendileri ile ilgili alanlarda  tartışmalar içeren dergiler çıkarmaktadır. Kendi Spor Salonuna sahip olan Fakültemiz, spora her zaman önem vermiştir. Ayrıca, Üniversitemize ait spor tesisleri de Fakültemiz öğrencilerinin kullanımına açıktır. Her yıl Fakültemizde geleneksel olarak Spor Festivali düzenlenmekte, bu çerçevede futbol, voleybol ve basketbol müsabakaları düzenlenmektedir. Fakültemiz  yanında, Üniversitemiz de her yıl birçok spor dalında müsabakalar yapılan bir Spor Şenliği düzenlemektedir.

Fakültemiz ayrıca, basketbol ve futbol alanında faaliyet gösteren, basketbol takımı halen ikinci ligde mücadele eden, Ankara'daki maçlarını kendi kampusumuzun spor salonunda oynayan, mezunlarımızın takımı olan Mülkiyespor takımının destekçisi konumundadır.

Fakültemizin sosyal yaşamının en renkli yanlarından birisi de  1930’lardan bu yana yılda bir kez final sınavları öncesi geleneksel olarak düzenlenmekte olan İnek Bayramıdır. Bayram, okulumuzdaki sosyal etkinlikleri gerçekleştirmek için seçim yoluyla iş başına gelen üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin  oluşturduğu Festival Komitesince düzenlenmektedir. Öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz ile mezuniyetlerinin 40. yılını kutlayan eski öğrencilerimizin katıldığı İnek Bayramının açılış töreninde hep birlikte o yılın duası okunur,  bölüm fermanlarıyla da öğrencilerimiz eğitim ve öğretim sistemimizi,  akademik ve idari personeli olduğu kadar dekanlık uygulamalarını eleştirirler.

Sağlık Merkezi

Ankara Üniversitesi’nde hem öğrenciler hem de akademik ve idari personel için sağlık hizmetleri, Sağlık Kültür ve Dairesince sağlanır. Sağlık Merkezinin çok iyi düzenlenmiş klinikleri ve laboratuarları   tüm sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir.

Mülkiyeliler Birliği (Mezunlar Derneği)

Fakültemiz mezunlarının hem kendi aralarında, hem de Fakültemiz Mezunlar Derneği konumunda olan Mülkiyeliler Birliği ile güçlü bağları vardır. Mülkiyeliler Birliği yurt çapındaki şubeleri ile oldukça prestijli bir sivil toplum örgütüdür. Birlik,  düzenlediği çeşitli    kurslar, seminerler, sempozyumlar ve sergilerin yanı sıra yayınladığı dergi ve kitaplarla da Türk entelektüel yaşamında önemli bir rol oynamaktadır.

Birliğin Ankara’daki Genel Merkezi mezunlar ve dördüncü sınıf öğrencileri için şehrin merkezinde canlı ve sıcak bir ortamda yeme ve içme imkanı da sağlamaktadır. Ayrıca, Ankara’yı ziyaret eden mezunlar için de bir oteli bulunmaktadır. Mülkiyeliler Birliği’nin diğer şehirlerdeki şubelerinde de benzer imkanlar sunulmaktadır. © 2019, Siyasal Bilgiler Fakültesi